Co NEdělat v únikových místnostech

Únikové hry – hlavně nepanikařit!

Přestože vás zavřeli do místnosti, ze které se musíte dostat ven v určitém časovém limitu, a nechali vás napospas osudu a vašich schopností, existují určité věci, které byste v únikových hrách z různých důvodů dělat ani tak neměli.

Úniková místnost je pro každého

Cílem únikových místností není dovést vás k šílenství tím, že něco nebudete moci nalézt a nebudete vědět kudy kam. Jejich cílem je donutit vás přemýšlet a spolupracovat, abyste se ve výsledku radovat z příjemně stráveného času.

První vstup do místnosti

Ano, je to na čas. Ano, čas běží. Ale vy neběhejte! Jste-li v únikové místnosti poprvé, nezačněte po ní pobíhat sem a tam jak splašení, pokud ji tedy chcete úspěšně pokořit. Pokud si chcete zaběhat, tak to je jiná, ale o tom tento článek není. Zastavte se, pozorně si místnost prohlédněte a vnímejte detaily.

Co když rozmontuji ten lustr?

Pokud únikovou hru vytvořil nějaký šílený elektrikář, je dost dobře možné, že tam nějakou indicii naleznete. Ve všech ostatních případech jsou ale indicie a úkoly koncipovány tak, abyste k nim měli bez větších obtíží přístup. Nic nerozbíjejte, nerozlamujte zámky, nevykopávejte dveře a nepokoušejte se dostat do míst, kam to na první (či druhý) pohled není možné. Raději přemýšlejte!

Skočím si do auta pro šroubovák

V únikovkách využíváte pouze to, co najdete v místnosti. Neberte si sebou jakékoliv vybavení, nářadí apod., a nepodléhejte iluzi, že pokud byste je měli, usnadnilo by vám to práci. Nesnažte se používat věci, které naleznete v místnosti jinak, než jak to dává smysl. Používejte selský rozum, nevytahujte silou žádné dráty a nic nevyšroubovávejte. Vyndáváním obrazů z rámů si také nepomůžete, stejně tak jako rozebíráním nábytku.

Dáme ještě jedno a jdem na to!

Jen jedna věc je horší, než když nemůžete přijít na další postup ve hře a to když vám hru někdo kazí. Pomineme-li skutečnost, že do hry samotné nemusíte být díky alkoholu vůbec vpuštěni, určitě nechcete kazit ostatním dojem ze hry tím, že jim nebudete k užitku. Alkohol do únikovek prostě nikdy nepatří.