Druhy únikových pokojů
Stejně tak, jako kterékoliv jiné hry, i únikové pokoje se liší jeden od druhého úrovní složitostí, počtem hráčů, tématu, době trvání, cílovou skupinou hráčů, popularitou atd. Níže vám povíme o základní klasifikaci questů a jejich charakterystických rysech.
Doufáme, že tato krátká review pomůže vám zorientovat se ve světe reálných her a zvolit si tu, která vám sedí nejlépe.
Pro děti, dospělé a celou rodinu
Některé únikové pokoje se dělí na dětské a dospělé, proto mají i svá věková omezení, které se vždy uvádějí v informaci o hře.
Avšak existuje spousta univerzálních únikových her, které jsou určeny pro všechny věkové kategorie, takže, pokud chcete organizovat hru pro celou rodinu, pak vůbec nebude problémem vybrat si hru, která se bude líbit všem.
Od „nováčka“ k „hororu“
Stejně jako i kterákoliv jiná hra, každá úniková hra má svojí složitost. Někdo má rád jednoduché úkoly, jejichž plnění nezabere příliš času a úsolí, jiní oblíbí vysokou složitost se spoustou komplikovaných hlavolamů a rébusů, jejichž řešení bude velmi a velmi náročné. Ale jak nás učí filosofie, vždy si můžete zvolit zlatý střed.
Pokud se účastníte úniikové hry poprvé, doporučujeme, abyste si zvolili lehkou obtížnost. Snadněji se zorientujete a uchopíte herní mechaniku. Pokud jste však zkušeným hráčem, můžete směle zvolit složitější obtížnost. Všechno je pouze na vás, vašich preferencích, schopnostech a zkušenostech.
Pro jednoho nebo pro skupinu?
Jedná se o jeden z nejzákladnějších kritérií, podle kterého se třídí většina escape her. Nejčastěji se setkáváme se hry, jichž se může účastnit 2 až 5 hráčů. Ale existují i takové, které můžete absolvovat sám, nebo naopak pracovat v týmu o 8 hráčích. Zpravidla počet účastníků je těsně spojen s příběhem hry a úrovní složitostí. Proto je logické, že pro splnění jednoduchých úkolů stačí jedna nebo dvě osoby, pro absolvování složitých nebo zamotaných scénařů přijde vhod každý pár očí navíc. V takovém případě zvládat obtížné úkoly bude jednodušší.
Ale ne vždy je to pohodlné, proto většina scénářů počítá se 2 až 4 hráči.
„Neber vteřiny tak namyšleně…“
Veškeré tyto faktory ovšem ovlivňují celkovou dobu trvání únikové hry. Obvykle hra trvá po dobu 60 min. Ale narazíte i na ty, které trvají až 90 min, nebo i ty do 40 min. Nutno zopakovat, že vše záleží na obtížnosti, počtu účastníků a scénáři. Může se zdát, že 60 minut herního času je docela dost, ale věřte, že čas letí strašně rychle, a pro splnění složitých úkolů budete ho potřebovat víc. Pokud tedy potřebujete hodně času na přemýšlení, jste pozorní vůči detailům a vytrvalí – zvolte hru s větším časovým intervalem. Pokud jste si zvyklí nacházet řešení rychle a líbí se vám dynamická a rychlá hra, můžete vyzkoušet hry s omezeným časem.
Neoddělitelnost atmosféry a tématu
Je to velmi zajímavé téma, proto zkusíme popsat ho stručně a přesto detailně. Volba počtu hráčů, jejich věků a času hry je poměrně jednoduchou záležitostí, volba žánru a tématu je však o něco složitější. Pokud téma hry je vám blízké nehledě na jeho složitost, znamená to, že je to quest pro vás, tudíž strávíte čas příjemně a zůstanete spokojení.
Popularita jako hybná síla progresu
Popularita únikového pokoje přímo závisí na referencích hráčů, kteří se ho zúčastnili. Po návštěvě kteréhokoliv questu můžete zanechat komentář a své hodnocení, na němž bude záviset celkový rating hry. Také se bere v potaz počet hráčů, kteří ohodnotili tento pokoj, jejich úspěšnost v plnění úkolů. Proto rating je hlavním vodítkem popularity a úspěšnosti.
Díky našemu článku vítě téměř všechno o tom, co jsou to únikové pokoje neboli únikové hry. Proto si klidně můžete vybrat ten, který vás nejvíce zaujal. Otestujte se v nových rolích a stravte zábavně svůj čas s přáteli, kolegy nebo rodinou. Určitě se nebudete nudit!