Ať se přihlásí ten, kdo alespoň jednou na otázku stran budoucího povolání neodpověděl slovíčkem kosmonaut. Toto relativně mladé, prestižní „povolání“ je ztělesněním člověka úspěšného, chytrého, odvážného, ve skvělé duševní i tělesné kondici. Není proto divu, že posádky raket a vesmírných stanic se těší velké úctě a obdivu.
Nejisté začátky
To vše je samozřejmě ale jen ono příslovečné pozlátko. Dnešní, už poměrně běžné, vesmírné lety jsou vykoupeny nesmírnou pílí, odhodláním a bohužel také životy těch, kteří cestu za hranice zemské atmosféry teprve dláždili. Poté, co člověk odhalil a prozkoumal téměř veškerá zákoutí tady na Zemi, se jeho pozornost pochopitelně obrátila vzhůru ke hvězdám. A díky přirozené lidské touze po poznání a odhalování neznámého se pomalu, pomaličku daří odkrývat i tajemství světa, jehož velikost a rozlehlost si ještě ani neumíme představit.
Historie skutečného objevování kosmu se začíná psát v roce 1957, kdy ze Sovětského svazu odstartoval Sputnik, první vesmírná družice. O měsíc později se tam podívala i slavná Lajka. Rok na to odpověděli Američané vysláním svojí družice, Exploreru a také zahájením provozu slavné NASA. Závody v dobývání vesmíru právě začali….
Netrvalo dlouho a v dubnu roku 1961 zaznamenal zásadní úspěch opět Sovětský svaz, toho dne se Jurij Gagarin poprvé vydal do vesmíru. Další hrdinové a hrdinky následovali – za všechny třeba Alan Shepard, John Glen, Valentina Těreškovová, Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins, ale i v Apollu tragicky zahynuvší Gus Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Čest památce jejich i všech ostatních, kteří neváhali nasadit vlastní životy pro pokrok lidstva a posouvání našich obzorů. A za to jim patří velký dík.
Vzhůru do vesmíru
Ruku na srdce, do vesmíru se nikdo z nás asi jen tak nedostane, ale nezoufejme. Nabízíme obstojnou alternativu – vzrušující únikovou hru, ve které se mimo jiné podíváte i do útrob kosmické lodi. Questerland je tu pro vás…