První cesty do vesmíru a kde zažít tu svou

Ať se přihlásí ten, kdo alespoň jednou na otázku stran budoucího povolání neodpověděl slovíčkem kosmonaut. Toto relativně mladé, prestižní „povolání“ je ztělesněním člověka úspěšného, chytrého, odvážného, ve skvělé duševní i tělesné kondici. Není proto divu, že posádky raket a vesmírných stanic se těší velké úctě a obdivu.

Nejisté začátky

To vše je samozřejmě ale jen ono příslovečné pozlátko. Dnešní, už poměrně běžné, vesmírné lety jsou vykoupeny nesmírnou pílí, odhodláním a bohužel také životy těch, kteří cestu za hranice zemské atmosféry teprve dláždili. Poté, co člověk odhalil a prozkoumal téměř veškerá zákoutí tady na Zemi, se jeho pozornost pochopitelně obrátila vzhůru ke hvězdám. A díky přirozené lidské touze po poznání a odhalování neznámého se pomalu, pomaličku daří odkrývat i tajemství světa, jehož velikost a rozlehlost si ještě ani neumíme představit.

Historie skutečného objevování kosmu se začíná psát v roce 1957, kdy ze Sovětského svazu odstartoval Sputnik, první vesmírná družice. O měsíc později se tam podívala i slavná Lajka. Rok na to odpověděli Američané vysláním svojí družice, Exploreru a také zahájením provozu slavné NASA. Závody v dobývání vesmíru právě začali….

Netrvalo dlouho a v dubnu roku 1961 zaznamenal zásadní úspěch opět Sovětský svaz, toho dne se Jurij Gagarin poprvé vydal do vesmíru. Další hrdinové a hrdinky následovali – za všechny třeba Alan Shepard, John Glen, Valentina Těreškovová, Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins, ale i v Apollu tragicky zahynuvší Gus Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Čest památce jejich i všech ostatních, kteří neváhali nasadit vlastní životy pro pokrok lidstva a posouvání našich obzorů. A za to jim patří velký dík.

Vzhůru do vesmíru

Ruku na srdce, do vesmíru se nikdo z nás asi jen tak nedostane, ale nezoufejme. Nabízíme obstojnou alternativu – vzrušující únikovou hru, ve které se mimo jiné podíváte i do útrob kosmické lodi. Questerland je tu pro vás…