Únik z místnosti zvládne každý!
Pokud si myslíte, že pro úspěšné dohrání únikové místnosti musí být člověk členem Menzy a disponovat abnormální odolností vůči stresu a strachu, pak jste na omylu. Únikové místnosti nevyžadují ani dokonalost, ani vysoké IQ, a ani hromadu znalostí či zkušeností. Přestože jsou moderní únikové hry dnes podobné spíše filmům, hrát je může opravdu téměř každý a tou základní požadovanou vlastností je „selský rozum“.
Přestože únikové hry nevyžadují žádnou fyzickou či psychickou přípravu a můžete je jít hrát klidně ihned po práci, je dobré přijít odpočatý a s vědomím, že bude potřeba energii vkládat do řešení hádanek a rébusů.
Nejdůležitější radou při hraní únikových her je tak používat selský rozum a zejména se bavit. Důležitou roli hraje i výběr týmu – ve 2 máte více prostoru, ale méně toho stihnete, oproti tomu ve 4 či 5 lidech si zase můžete zadělat na menší zmatek.
Jste-li v únikové místnosti poprvé, pokuste se nejprve pořádně rozhlédnout, jak to tam vlastně vypadá. Hraní je sice vždy na čas, ten je vám ale dám s dostatečnou rezervou na to, abyste nemuseli po pokoji běhat jak splašení králíci a stresovat se, že to nestihnete.
Jednou z nejdůležitějších oblastí pro úspěšné zdolání únikové hry je komunikace mezi členy týmu. V tomto případě opravdu platí, že sám člověk nic nezmůže, a proto je velmi důležité ostatní členy týmu seznámit se svými nálezy, postupy apod. Využívejte tužky a papíry, pište si poznámky a společně je procházejte.
Neztrácejte čas tím, že se budete snažit dostat ke stropu a rozmontovat lustr, protože by tam mohla být nějaká indicie. Víceméně všechny rekvizity bývají na dostupných místech a přístup k nim je otázkou logického uvažování a správných postupů.
K úspěšnému zvládnutí únikové hry tak v naprosté většině případů stačí ten správný tým, který spolu dokáže komunikovat, a chuť hrát!