Top 10 apokalyptických filmů

Filmy s apokalyptickou tématikou jsou divácky vděčné a oblíbené. Základ mají zpravidla stejný – matičku Zemi postihne něco ošklivého a přeživší lidé se musí vypořádat s novým řádem světa a všemožnými jinými nástrahami. Jejich umělecká hodnota nebývá v některých případech valná, jsou ovšem i kousky, které jistě stojí za zhlédnutí.

Klima a UFO

Snímek Den poté například líčí extrémní dopady globálního oteplování na zemské klima. Se stejnou tematikou pracuje dnes už klasický film Vodní svět s Kevinem Costnerem. Zkázu naší planety by také mohli mít na svědomí mimozemšťané. Touto myšlenkou se zaobíral i George Wells v jeho románu Válka světů z roku 1898. Zatím posledního filmového zpracování se dočkal v roce 2005, v hlavní roli Tom Cruise. Ve stejném roce šla do kin i úspěšná akční jízda Šílený Max: Zběsilá cesta, remake Šíleného Maxe Mela Gibsona z přelomu 70. a 80. let, odehrávající se v pusté zemi, kde si vlastní zákony prosazují velmi neortodoxní skupinky a gangy. S vizí apokalyptické budoucnosti pracuje také série Terminátor-vládu nad zemí převzali stroje a za pomoci zabijáckých robotů se snaží vyhladit zbytky lidstva. Film Equilibrium líčí vizi světa po třetí světové válce. Společnost je zde naopak svazována tvrdými a přísnými pravidly, jakékoliv emoce jsou nežádoucí a nad vším bdí speciálně vycvičení agenti. Svým způsobem post-apokalyptickou budoucnost popisují i filmy inspirované knihou Planeta opic Pierra Boulla, ve které si opice vyměnili s lidmi svá místa na společenském žebříčku.

I zombie

Další kategorií jsou filmy se zombie tématikou, kde se mrtví ani trošku nechovají jako mrtví a většinou tak trochu bezmyšlenkovitě terorizují zbytky normální populace. Představa nic moc k popukání, ale tento pohled může změnit i komedie Soumrak mrtvých – podařená parodie na praotce všech zombie hororů, Úsvit mrtvých. A pozor, i my Češi za to umíme vzít – snímek Na kometě, dílo geniálního Karla Zemana, inspirované dílem neméně geniálního Julese Vernea, popisuje dobrodružství lidí, kteří se proti své vůli ocitli na pouti vesmírem. Vděčným tématem jsou pak vylidněná města, agresivní virová nákaza a hrstka vyvolených, snažících se zvrátit pro lidstvo velmi neblahý osud – filmy 28 dní poté nebo Já, legenda budiž zářným příkladem.  

 

Ne nadarmo se podobně nechala inspirovat i jedna z tematických her party z Questerlanduco takhle okusit atmosféru post-apokalyptického světa na vlastní kůži?