Typy hádanek v escape roomech

Typy hádanek v únikových hrách

Těžko byste hledali místa s větším výskytem hádanek, šifer, kódů a úkolů na metr čtvereční než v escape roomech. Únikové hry, jak se těmto místům také říká, jsou speciálně navržené tak, aby vám zavařily mozkové závity a donutily vás přemýšlet a zkoumat vše okolo tak, abyste se nakonec mohli s hlubokým vydechnutím vydat vstříc otevřeným dveřím z místnosti ven.

Projektanti escape roomů vám samozřejmě chtějí dopřát pocit vítězství, jde přeci hlavně o hru a zábavu, a nikoliv o to, abyste odcházeli s negativními pocity. Úkoly, které budete muset, plnit jsou velmi rozmanité, ale všechny mají jedno společné – musíte se soustředit, přemýšlet a hledat. V kvalitních únikových hrách nenajdete žádné nelogické hádanky, žádné rébusy, které by se nedaly vyřešit a žádné zámky, k nimž nelze nalézt odpovídající klíč.

V únikových hrách první generace se můžete těšit na skryté objekty, které bývají ukryty i v těch nejméně nápadných místech, například pod podlahou či za obrazem na stěně a na skryté texty a útržky kódů, které najdete v různých knihách nebo pod ultrafialovým světlem na zdi. Některé hádanky však máte přímo před očima a musíte pouze nalézt způsob, jak je vyřešit. Na stolku leží papír se zvláštními znaky, přeházenými písmeny nebo nic neříkajícími číslicemi. Budete muset porovnávat písmena jednotlivých slov, abyste se dostali k tomu správnému, dešifrovat různé šifry, které mají podobu abecedního kódu nebo kombinace barev či tvarů a následně zadat kód do určeného zámku. Jistě narazíte i na různá puzzle, jejichž sestavením dostanete potřebnou indicii a světelné efekty, které je potřeba správně použít pro otevření nějaké schránky nebo skříňky.

Únikové hry druhé generace se pak soustředí zejména na příběh a jsou opravdu detailně propracované. Vybavení v těchto místnostech je přesně na míru a typ únikové hře. Kromě výše zmíněných typů hádanek zde naleznete i různé mechanické, magnetické a elektrické hlavolamy a vybavení místností vám často připraví nejedno překvapení. Příběh odkrýváte postupně a často se až během hry dozvíte, že vše je trochu jinak, než jste si mysleli.